israelcadencep6ilc5 israelcadencep6ilc5
  • 01-04-2018
  • Physics
contestada

A cyclist averages 50 m/s. If the course is 80,000m long. How many seconds will it take to complete the course?

Respuesta :

16boulters 16boulters
  • 01-04-2018
80,000m ÷ 50m/s = 1600 seconds
Answer Link
Seren2002 Seren2002
  • 01-04-2018
Distance = speed x time
80,000 = 50 x t
T = 80,000/50
Time = 1600seconds
Answer Link

Otras preguntas

Thelma spent 1/6 of her weekly allowance on dog toys.  1/4 on a dog collar and 1/3 on dog food.  What fraction of her weekly allowance is left
What all the multiples of 81?
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.
What all the multiples of 81?
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.
Does an owl have a backbone?
What is the creepiest sounding scale? What scale would u use for writing creepy music in other words
What's 5 divided by x squared explain