richardsangerp6kvky richardsangerp6kvky
  • 02-04-2018
  • Physics
contestada

Is the battery sends a current of 10 A through a circuit for one hour, how many coulombs will flow through the circuit?

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 03-04-2018

1 Ampere = 1 coulomb/second

1 hour = 3,600 seconds

1 coulomb/second = 3,600 coulomb/hour

10 Amperes x 1 hour = 36,000 coulomb/hour
Answer Link

Otras preguntas

Please answer this is hard for me
Eric has just had a sandwich that contained the equivalent of 1.80 mol of glucose the standard molar entropy of reaction is 182 j k-1 mol-1. how much energy (i
Number 6 and 7 asap please help
Which of the following is not a function of local enforcement agencies
urgent if earths gravitational field strength is 10 N/kg how many newtons does a 30kg object weigh
If a sample that originally contained 10 grams of c 14 has gone through two half-lives of decay, how much C 14 will be left?
Item32 time remaining 46 minutes 2 seconds 00:46:02 item 32 item 32 time remaining 46 minutes 2 seconds 00:46:02 during a recent fiscal year, creek company repo
tan(-x)csc(-x)/sec(-x)cot(-x) simplify the expression
lines q are r are parallel. what is the value of x? a.14 b.22 c.53 d.70
What is the area of the shaded region? a 12cm x 2cm rectangle sits inside a circle with a radius of 8 cm