jodiisbored788 jodiisbored788
  • 03-04-2018
  • Physics
contestada

You push a table 8 meters for 16 minuutes and do 6720 j of work how much power do ypu use

Respuesta :

demariaa01 demariaa01
  • 03-04-2018
P=W/t

P=Power
W=Work
t=Time

Convert 16 minutes in seconds:
16 mins = 960 secs

P=6720/960=7.23 W [Watt]
Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. y+2=4(x-3)
Who benefitted from the corrupt bargain?
what kind of symbiotic relationship is showm between Dori and Marlin
what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
Rmshot bought a 3.5oz chocolate bar.within 15minutes he had eaten 0.6 of the bar. How many ounces did he eat?
Michelle has $12.30 in her purse in 1 cent 5 cent and 25 cent coins. if she has an equal number of each coin type how many coins does Michelle have in her purse
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
convert to vertex form. y=2x^2+14x-4
it is asking me to insert parentasies
Hitler intended to defeat great Britain by