joshuabonesu1p0wka5 joshuabonesu1p0wka5
  • 01-05-2018
  • Chemistry
contestada

if the mass of a material is 119 grams and the volume of the material is 20 cm3, what would the density of the material be?

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 07-05-2018
m=D*V
D=m/V
m=119 g
V= 20 cm³
D=119 g/20 cm³ 
D= 5.95 g/cm³
Answer Link

Otras preguntas

Need help with this thank you
Please add the correct form of the verb in the parentheses to complete how long ago someone did something . Nosotros_______(asisitir) a esa escuela desde hace c
Someone help me pls
Help a brother out ...............
Patient Profile A.S. is a 70-year-old white woman who presented to the emergency department because of a 4-day history of increased shortness of breath and gene
hay algo mas sobre la segunda guerra mundial​
What is lunar eclipse?
Rewrite using a single positive exponent 5^-8*5^5
Determine the number of moles of CH3Br in 47.5 grams of CH3Br? Show Work please - NO LINKS
At a restaurant, Ray's drink cost $3.29 and Rita's drink cost $2.99 . Rewrite the expression using friendly numbers to find how much more Ray's drink cost. Ente