Nicole16111 Nicole16111
  • 03-05-2018
  • Chemistry
contestada

calculate the mass of potassium sulfate needed to produce 115ml of a 1.34M solution
(molarity problem)

Respuesta :

lironica
lironica lironica
  • 03-05-2018
potassium sulphate = K2SO4

molecular weight = 40*2 +32 +4*16 = 176

Molarity = moles of solute / volume in L
1.34 = x/176 *1000/ 115

x = 1.34*176*115/1000

x=27.1216g
Answer Link

Otras preguntas

Which type of figurative language is used in this sentence from George Orwell’s novel Keep the Aspidistra Flying? The public are swine; advertising is the ratt
what are distinct factors of 100
how does the climate of the northeast affect the people/ animals/and plants that live there
How are repetition and replication alike and different?
why did some americans believe the fugitive slave act was unfair
round 8.293 to the nearest hundredths?
The human respiratory system consists of various organs that work together to accomplish the vital task of bringing oxygen into the body. One organ listed is pa
What is the expanded form of 24.76?
What is the value of the digit 4 in the number 6,028,468
Is initial velocity can be negative?